Od 2016 ceny gruntów będą rosnąć ?

Od kilku miesięcy obserwujemy wzrost zainteresowania gruntami zarówno budowlanymi jak i rolnymi. Według autorów artykułu o rosnących cenach gruntów na wzrosty cen gruntów ma wpływ kilka czynników. Poniżej przedstawiam fragment tego artykułu.

wzrost cen gruntów

„W związku z rosnącym popytem na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych raczej nie zanosi się na spadki cen działek budowlanych. Wręcz przeciwnie – prawdopodobnie podrożeją. W cenie są przede wszystkim tereny w dużych miastach pod zabudowę wielorodzinną – tu koniunkturę nakręca program MdM.”

„Jakie działki budowlane są najpopularniejsze? Oczywiście te najmniejsze, pod budownictwo jednorodzinne – a więc do 1000 mkw. Takie tereny mają też najwyższą stawkę za metr kwadratowy, chyba, że chodzi o bardzo dobre lokalizacje wielkomiejskie pod budownictwo wielorodzinne albo nieruchomości komercyjne – wtedy jest mowa o nawet kilkunastu tysiącach złotych od metra.

Wyższe wyceny zyskują też działki na terenach już zabudowanych, z dostępną infrastrukturą drogową oraz oczywiście z uzbrojeniem. W cenie są też nieruchomości objęte planem miejscowym – o ile umożliwia on pożądaną zabudowę. Posiadanie planu to dla inwestora gwarancja, że nic niespodziewanego w okolicy się nie pojawi.

Warto dodać, że popyt na ziemię rolną ze strony inwestorów z pewnością będzie obecnie wzmożony w związku z nową ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2016. Przepisy zostały przyjęte w związku z obawą o wykup ziemi przez obcokrajowców po 1 maja 2016 r. kiedy ograniczenia w obrocie gruntami rolnymi zostaną zniesione.

Już teraz jednak nie brak głosów, które wskazują na szereg ograniczeń, wadliwych rozwiązań i utrudnień, jakie pojawią się w związku z nowymi przepisami. Wprowadzony został zapis, który ma przeciwdziałać koncentracji gruntów w rękach jednego właściciela, mówiący o tym, że cudzoziemcy, jak i obywatele polscy, którzy posiadają powyżej 300 ha ziemi nie będą mogli kupić nowych gruntów oraz będą mieli 10 letni zakaz obrotu ziemią kupioną z zasobów państwa pod rygorem wysokich kar pieniężnych.

Należy się spodziewać również wydłużenia czasu potrzebnego na przeprowadzenie transakcji kupna/sprzedażygruntów w związku z tym, że prawo pierwokupu będzie miała Agencja Nieruchomości Rolnych i dopiero, kiedy ona z tego prawa nie skorzysta, teren będzie mógł być sprzedany. Prawo pierwokupu mają też rolnicy indywidualni, których grunty sąsiadują ze sprzedawaną ziemią. Taka sytuacja może czasem dotyczyć np. kilkunastu osób, które trzeba będzie zawiadomić o planowanej sprzedaży.

Prawdopodobnie przed wejściem w życie nowych przepisów, sporo potencjalnych inwestorów zdecyduje się na zakup, by później nie mieć problemów z ograniczeniami, które zostaną wprowadzone.”

źródło: http://biznes.pl/magazyny/nieruchomosci/dzialki-budowlane-ceny-beda-rosnac/tyef00

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s