Wytyczenie granic działki i 6 zadań geodety.

granica_działki

Temat przebiegu granicy działki dosyć często pojawia się z chwilą dokonania zakupu. Szczęśliwi posiadacze nowo zakupionego gruntu przechodzą do kolejnego etapu czyli ogrodzenia swojego terenu. Wówczas pojawiają się pytania,ale skąd mam dokładnie wiedzieć gdzie przebiega granica działki ?

W większości sytuacjach w dosyć łatwy sposób możemy sprawdzić granice terenu szukając na terenie działki 4 sztuk ( w przypadku tradycyjnej prostokątnej lub kwadratowej działki lub w przypadku działek o nieregularnych kształtach większej ilości kamieni) kamieni geodezyjnych, które znajdziemy w narożnikach działki.Gdyby się okazało,że z różnych przyczyn nie znaleźliśmy tych kamieni to należy ponownie zwrócić się do specjalisty o wyznaczenie granic działki.

Wyznaczeniem granic działek zajmuję się, na zlecenie właściciela uprawniony do tych czynności geodeta. Geodetę będziemy potrzebowali również w momencie kiedy zaczniemy proces projektowania budynku. Projektant poprosi nas o mapę do celów projektowych, która na nasze zlecenie wykona geodeta. Jest to mapa w skali 1:500 i posłuży architektowi do zaprojektowania na działce domu i wszystkich potrzebnych przyłączy.

Kolejną sprawą, którą załatwimy u geodety jest na etapie pozwolenia na budowę to wytyczenie czyli umieszczenie projektowanego budynku na naszej działce.

Czwartą istotną sprawą jest wytyczenie przyłączyPodobnie jak w przypadku budynku, tak i przyłącza techniczne do niego, które zaprojektował architekt, należy odpowiednio na działce zlokalizować tym zajmuje się również uprawniony geodeta.

Następnym zadaniem jest pomiar powykonawczy przyłączy i opracowanie map powykonawczych.

Sprawa nr 6 i praktycznie ostatnia to pomiar powykonawczy budynku oraz opracowanie map.Efektem tego działania jest naniesienie nowego budynku na „mapy państwowe. To opracowanie jest niezbędne do odbioru budynku!

Opracował :Adam Jasiński

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s