Etapy budowy domu.

Wybudowanie własnego wymarzonego domu to nie tylko kosztowne przedsięwzięcie, ale przede wszystkim bardzo zajmujące. Aby sprawniej postawić dom, warto wcześniej dowiedzieć się jakie są podstawowe etapy budowy domu.

budowa

Będąc już po najtrudniejszym etapie jakim jest wybór lokalizacji oraz zakupie odpowiedniej działki budowlanej, następnym krokiem będzie zapoznanie się z posiadaną dokumentacją działki i wizytą w odpowiednich urzędach. Podczas wizyty w urzędzie gminy sprawdzimy czy nadal obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego na terenie naszego gruntu oraz zamówimy wypis i wyrys z planu, w którym są zawarte szczegółowe wytyczne związane z możliwościami oraz warunkami zabudowy działki. Dosyć często występują działki o charakterze budowlanym, które nie są objęte planem zagospodarowania. W takich sytuacjach należy  wnioskować o wydanie warunków zabudowy dla naszej działki. Wydanie prawomocnej decyzji o warunkach zabudowy bywa długotrwałe. W zależności od dynamiki pracy urzędników w gminie, charakterystyki konkretnej działki, czas pozyskania warunków wynosi od 3 – 6 miesięcy.

Posiadając już warunki zabudowy lub wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego, należy zamówić mapę do celów projektowych. Koszt wykonania pomiędzy 300zł, a 500zł.

Następny etap to projektowanie domu. W internecie możemy wyszukać wiele gotowych, powtarzalnych projektów. Zaletą gotowych rozwiązań jest w zasadzie niski koszt oraz dosyć spory wybór. Innym rozwiązaniem jest zatrudnienie doświadczonego architekta, od którego uzyskamy nie tylko projekt dopasowany do naszych potrzeb i pomysłu, ale szereg przydatnych wskazówek.

Kolejnym etapem jest uzyskanie warunków technicznych gestorów sieci. Dla osób, które zdecydowały się na ogrzewanie tradycyjne – gazowe jest to dosyć istotny dokument warunkujący w przyszłości ogrzewanie budynku gazem.

Posiadając wszystkie w/w dokumenty, składamy wniosek o pozwolenie na budowę. Zgodnie z prawem budowlanym wydanie pozwolenia na budowę powinno trwać nie więcej niż 65 dni. Po jego uzyskaniu należy poczekać kolejne 14 od daty wydania, aż decyzja się uprawomocni. Pozwolenie jest ważne przez trzy lata licząc od dnia jego uprawomocnienia. Przerwa podczas budowy trwająca dłużej niż 36 miesięcy skutkuje koniecznością uzyskania nowego pozwolenia. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę zatrudniamy kierownika budowy oraz składamy zawiadomienie do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o ustanowieniu kierownika budowy i terminie rozpoczęcia budowy. 

Po zakończeniu budowy należy zawiadomić powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy.

Opracował: Adam Jasiński

Chcesz uzyskać warunki zabudowy? Poszukujesz konsultacji?  Zadzwoń! tel: 503809939
Pomagam również w pozyskaniu niezbędnych dokumentów urzędowych m.in.:
– map do celów projektowych,
– zaświadczeń gestorów sieci,
– map zasadniczych,
– pozwolenia na budowę,
– przyłącze wody,kanalizacji, prądu i gazu.

zdjęcie
Adam Jasiński
Więcej o mnie >>

Reklama

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s