Jak sprzedać działkę budowlaną ?

działki_grunty_Dopiewo_Poznań

Chcąc sprawnie sprzedać działkę budowalną, musimy podzielić cały proces zbywania nieruchomości na kilka etapów. W zasadzie na samym początku można odnieś mylne wrażenie, że sama sprzedaż niezabudowanej działki jest bardzo prosta i wystarczy poszukać klienta oraz wybrać się z nim do notariusza. Nic bardziej mylnego.

Pierwszym krokiem jest praca nad zebraniem pełnej, aktualnej dokumentacji naszej nieruchomości gruntowej. To także etap, gdzie również warto poszukać dokumentów z chwili, gdzie stawaliśmy się właścicielem nieruchomości. W zasadzie ten etap jest jak silnik w samochodzie, bez niego nie ruszymy dalej z miejsca.

Co należy sprawdzić przed pozyskaniem dokumentów działki ?

Po sprawdzeniu swojego archiwum odnośnie działki budowlanej, możemy przejść do kolejnego etapu jakim jest sprawdzenie aktualnego przeznaczenia naszej nieruchomości gruntowej w odpowiednim urzędzie.

To dosyć istotny moment pracy nad przygotowaniem do sprzedaży działki budowlanej, ponieważ od czasu, kiedy zostaliśmy właścicielami, obszar na którym znajduję się działka mógł zmienić swoje przeznaczenie np.: poprzez nową uchwałę gminy o zmianie w planie zagospodarowania przestrzennego o ile nasza działka jest objęta takowym planem.

Co w sytuacji, kiedy dowiadujemy się w urzędzie, że działka nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego? 

W takiej sytuacji nie jesteśmy na straconej pozycji i powinniśmy zadbać o pozyskanie innego dokumentu, który wskazuję nam przeznaczenie działki np.: pod zabudowę mieszkaniową jakim jest decyzja o warunkach zabudowy. Tereny dla których gmina nie opracowała i nie uchwaliła planów zagospodarowania przestrzennego, ale w studium są przeznaczone pod zabudowę np.: mieszkaniową mogą uzyskać decyzję o warunkach zabudowy po spełnieniu kilku warunków, m.in. dostęp do drogi publicznej. Cała procedura uzyskania decyzji o warunków zabudowy np.: w gminie Dopiewo trwa 3 – 4 miesiące i jest uzależniona od specyfiki terenu.

Duża działka, duży problem ?

Właściciele sporych powierzchni gruntowych bardzo często wycofują się z decyzji o sprzedaży działki ponieważ napotykają różne problem prawne. W 2016 roku wprawdzie pojawiła się ustawa, która ogranicza swobodną sprzedaż gruntów powyżej 3 tysięcy mkw, niemniej jednak są bardzo często możliwości np.: podziału terenu na mniejsze fragmenty i bezproblemowej sprzedaży. Jeżeli jesteśmy właścicielem większego terenu możemy postarać się uzyskać decyzję o warunkach zabudowy oraz wykonać podział geodezyjny. Taka strategia z pewnością warunkuje nam łatwiejsze zbycie nieruchomości gruntowej.

Jak sprawdzić dostęp do uzbrojenia działki ?

Bardzo często klienci kupujący działkę interesują się jej uzbrojeniem w media. Najlepszym sposobem sprawdzenia czy działka ma przyłącza lub dostęp do uzbrojenia w drodze jest zamówienie mapy w urzędzie.  Urzędy dysponują aktualnymi danymi odnośnie uzbrojenia terenu. Po sprawdzeniu na mapie możemy z czystym sumieniem zaoferować klientowi działkę, która nie będzie miała problemów z dostępem do odpowiednich przyłączy typu woda, prąd, gaz czy też kanalizacja.

Sprawdź swoją własność i księgę wieczystą działki.

Jednym z ostatnich istotnych etapów przygotowania do sprzedaży gruntu, jest sprawdzenie księgi wieczystej. W księdze będziemy mogli sprawdzić np.: poprawność swoich danych osobowych. Księga wieczysta składa się z kilu działów, w których informuję:

w dziale I-O znajdziemy: oznaczenie nieruchomości,
w dziale I-Sp znajdziemy: spis praw,
w dziale II znajdziemy: oznaczenie właściciela,
w dziale III znajdziemy: ograniczenia,
w dziale IV znajdziemy: hipoteki

Dostęp do aktualnych danych w księdze wieczystej jest możliwy po przez stronę internetową:

https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do

W przedstawionym powyżej mocno skróconym opisie procesu sprzedaży gruntu, wymieniłem podstawowe elementy, na które trzeba zwrócić baczną uwagę i wystarczająco się przygotować tak żeby w momencie pozyskania kupca na naszą działkę można było bez problemów nieruchomość sprzedać.

Jeżeli są Państwo przed decyzją albo w trakcie sprzedaży gruntu i chcieliby Państwo uzyskać pomoc zapraszam do kontaktu.

Autor: Adam Jasiński 

Licencjonowany pośrednik nieruchomości, właściciel firmy AJ Nieruchomości. Ponad 12 lat doświadczenia na rynku nieruchomości. Specjalista z dziedziny nieruchomości gruntowych i rynku pierwotnego. www.aj.nieruchomosci.pl  

Kontakt: +48 503809939

zdjęcie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s