W jakim zakresie pomaga doświadczony pośrednik nieruchomości ?

Jestem pośrednikiem nieruchomości od wielu lat i specjalizuję się w obrocie nieruchomościami gruntowymi. Od kilku lat z wielkim zaangażowaniem prowadzę biuro nieruchomości – AJ Nieruchomości w Poznaniu. 

IMG_2295.jpgSwego czasu zastanawiałem się, w jakich aspektach klienci najczęściej potrzebują wsparcia pośrednika nieruchomości i w jakich sytuacjach moje doświadczenie może pomóc klientom w realizacji konkretnych celów. Od jakiegoś czasu i to coraz częściej pośrednictwo nieruchomości nie skupia się wyłącznie na pozyskaniu klienta chcącego kupić nieruchomość czy też wyszukaniu klientowi konkretnej nieruchomości, a na kompleksowej obsłudze i zaoferowaniu naszego doświadczenia chociażby w tak wydawać by się mogło błahej spawie jak  wybór odpowiedniego, sprawdzonego notariusza.

Z doświadczenia, najczęściej kompleksowa pomoc w pośrednictwie nieruchomości sprowadza się w skrócie do:

  1. Pozyskanie odpowiedniego klienta,
  2. Zweryfikowanie stanu prawnego nieruchomości,
  3. Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży,
  4. Przygotowanie wszystkich, niezbędnych dokumentów,
  5. Pozyskanie dokumentów z odpowiednich urzędów, dzięki temu klienci nie tracą czasu stojąc w kolejkach,
  6. W przypadku gruntów – przekształcenia na cele budowlane,
  7. Przygotowanie całego procesu sprzedaży nieruchomości, biorąc pod uwagę np: sposób zapłaty.
  8. Przygotowanie protokołu przekazania nieruchomości.

Wymieniłem zakres kilku podstawowych, istotnych czynności pośrednictwa i zupełnie nie wspominając np: o etapie „dogadywania” transakcji czyli w zasadzie najważniejszego momentu w całym procesie pośrednictwa w nieruchomościach. To jest właśnie ta chwila, ten etap, gdzie w mojej ocenie taki prawdziwy z krwi i kości pośrednik nieruchomości wykazuje swoje doświadczenie i umiejętności związane z negocjacjami. W tym miejscu klienci nie mający doświadczenia w negocjacjach, oczekują od pośrednika wsparcia związanego z jego podstawowym zadaniem czyli kojarzeniem stron transakcji.

Z doświadczenia mógłbym przedstawić setki różnych sytuacji, gdzie wystarczyło by powiedzieć o jedno słowo więcej lub zapomnieć coś dopowiedzieć i cały etap negocjacji lub też „dogadywania” transakcji powracał do punktu wyjścia. Odpowiednie  pokierowanie procesem transakcji, wynikające z doświadczenia i umiejętności pośrednika w wielu przypadkach warunkuje sukces, a to sprawia uśmiech na wielu twarzach.

Na koniec chciałbym się podzielić pewna obserwacją, którą w wielu sytuacjach dostrzegam, że klienci również oczekują od pośrednika, szczególnie na początkowym etapie – wsparcia, obecności i rozmowy, która z pewnością ułatwi realizację wspólnego celu.

Pozdrawiam

Adam Jasiński

więcej o mnie >>

www.aj.nieruchomosci.pl 

Reklama

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s