
Biuro nieruchomości Poznań, Grunt budowlany
Od kilkunastu lat jestem Pośrednikiem nieruchomości, który specjalizuje się zarówno w gruntach inwestycyjnych, rolnych i parcelach z przeznaczeniem pod zabudowę jednorodzinną oraz wielorodzinną.
Jakiś czas temu zgłosili się do naszej firmy klienci indywidualni, którzy poszukiwali działki budowlanej z przeznaczeniem pod zabudowę jednorodzinną w dogodnej lokalizacji pod względem przede wszystkim komunikacji. Sympatyczni klienci poszukiwali gruntu z nadzieją, że w przyszłości będą mogli zrealizować budowę wymarzonego, parterowego domu.
Po przygotowaniu oferty, przedstawiłem kilka propozycji z których klienci po przeanalizowaniu terenu i dokumentów zdecydowali się zakupić.
Klika dni przed podpisaniem umowy notarialnej przenoszącej własność, klienci po zapoznaniu się z projektem umowy otrzymanej od notariusza, mocno się zdziwili, że w projekcie aktu notarialnego obecny sposób korzystania gruntu jest oznaczenie działka rolna i zaczęli zastanawiać się czy coś jest nie tak jak planowali.
Po wyczerpującej rozmowie i przedstawieniu całego procesu związanego z gruntem budowlany klienci ostatecznie z wielką ulgą nabyli działkę.
A jak wygląda proces przekształcenia działki krok po kroku i czy każdą działkę można odrolnić ?
Proces przekształcenia terenu rolniczego na działkę budowlana zaczyna się w zasadzie od dwóch etapów.
- Zmiana przeznaczenia gruntu na podstawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub uzyskania decyzji o warunkach zabudowy
- Wyłączenie gruntu z produkcji rolnej.
Biorąc pod uwagę powyższe informację, w pierwszej kolejności zaczynamy od sprawdzenia działki pod względem planu zagospodarowania przestrzennego. Taką informację otrzymamy dzwoniąc do urzędu gminy lub urzędu miasta i podając nr geodezyjny działki. Jeżeli interesująca nas działka jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego i ma przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową to wówczas pozostaje nam uzyskać pozwolenie na budowę i przejść dalszy proces wyłączenia z produkcji rolnej oraz zmiany oznaczenia terenu z R na Bi.
W tym celu należy złożyć wniosek w Starostwie Powiatowym o wydanie decyzji o wyłączenie z produkcji rolnej
Koszty odrolnienia nie dotyczą jeżeli teren jest przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową i gleby klasy IV, V, VI pochodzenia mineralnego.
Co w przypadku działki bez planu zagospodarowania przestrzennego ?
W sytuacji kiedy konkretna działka nie posiada planu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a chcemy działkę przekształcić na budowlaną możemy przygotować wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i złożyć w odpowiednim urzędzie (sprawdź artykuł o tym jak uzyskać decyzję o warunkach zabudowy)
Po przejściu procesu uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i otrzymaniu prawomocnej decyzji o warunkach zabudowy możemy przystąpić do wyłączenia gruntu z produkcji rolnej. Tu podobnie jak z działkami objętymi planem zagospodarowania przestrzennego, składamy odpowiedni wniosek w Starostwie Powiatowym.
Zanim zdecydujesz się na zakup lub sprzedaż działki zleć sprawdzenie nieruchomości pod względem jej możliwości. Tel.: 503809939
Adam Jasiński
więcej o mnie >>