Jak kupić działkę?

Świadomy wybór działki najczęściej wiąże się z kilkoma kryteriami takimi jak:
– dogodna lokalizacja,
– odpowiedni kształt, powierzchnia oraz wymiary,
– uregulowany status prawny działki,
– dostęp do drogi publicznej,
– dostęp do uzbrojenia działki w media takie jak woda, prąd, gaz, kanalizacja.

 

jak_kupić_działkę_ajnieruchomości_dopiewo.jpg

Od czego rozpocząć poszukiwania działki budowlanej ?

PARAMETRY – Zdecydowana większość osób decydujących się na zakup działki budowlanej rozpoczyna od wyznaczenia sobie minimalnej wartości szerokości działki, którą poszukują.Idealne szerokości działek są pomiędzy 20-25m.

LOKALIZACJA – Kolejnym krokiem jest wyznaczenie lokalizacji-obszaru w którym chcielibyśmy zakupić działkę.Szukając optymalnej lokalizacji najczęściej bierzemy pod uwagę dostęp do szkół, sklepów, przychodni, komunikacji-transportu publicznego i w odpowiednim sąsiedztwie tj. brak fabryk czy też linii wysokiego napięcia.

DOJAZD – Jeżeli wybraliśmy już konkretną działkę należy sprawdzić kilka istotnych kwestii związanych z dokumentami tj. należy sprawdzić czy działka ma dostęp do drogi publicznej. Bez tego inwestor nie otrzyma pozwolenia na budowę. Wyjątkiem jest ustanowiona służebność drogowa. ( o służebności piszemy tu)

WARUNKI ZABUDOWY – Kolejnym krokiem jest sprawdzenie czy działka posiada aktualny plan zagospodarowania przestrzennego lub zostały wydane odpowiednie warunki zabudowy ponieważ na podstawie tych dokumentów będziemy wiedzieli jaki budynek możemy wybudować, a co za tym idzie uzyskamy pozwolenie na budowę. (O warunkach zabudowy pieszemy tu )

UZBROJENIE – Dalszym etapem jest sprawdzenie możliwości dostępu działki do uzbrojenia w wode, prąd, gaz oraz kanalizację. I w tym miejscu należy podkreślić, że podstawowe uzbrojenie w wodę i prąd jest potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę.

Gdy zaczynamy rozważać kupno konkretnej działki, warto zainteresować się jej stanem prawnym czyli m.in. czy działka nie jest obciążona długami, nie stanowi zabezpieczenia kredytu lub nie posiada prawa pierwokupu.

Dobrze jest zadbać o każdy szczegół związany z kupnem działki już na samym początku ponieważ pozwoli nam to uniknąć  problemów w przyszłości.

Szukasz pomocy w zakupie działki ?
Zapraszam do kontaktu 

tel.: 503 809 939 lub http://www.aj.otodom.pl

Reklama

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s