Warunki zabudowy – jak uzyskać?

O warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Warunki zabudowy i zagospodarowania terenu są wydawane od 2003 roku w myśl ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która w artykule 61 ustawy określa warunki na jakich może wyć wydana decyzja o warunkach zabudowy.
Jeśli dla przykładu, warunki zabudowy w gminie Dopiewo zostały wydane to oznacza, że na konkretnej działce nie obowiązywał plan zagospodarowania przestrzennego i taka decyzja o warunkach zabudowy jest konieczna do uzyskania pozwolenia na budowę.

warunki_zabudowy_dopiewo

Kiedy może zostać wydana decyzja o warunkach zabudowy  ?
Ustalenie decyzji o warunkach zabudowy to proces, który składa się z kilku istotnych do spełnienia warunków. Pierwszy to dostęp działki do drogi publicznej, który może być wykonywany przez drogę wewnętrzną. Kolejnym warunkiem jest dostęp do uzbrojenia w postaci prądu i wody lub zapewnienie gestora sieci. Dosyć istotnym czynnikiem jest tzw. „dobre sąsiedztwo” czyli chcąc otrzymać pozytywną decyzję o warunkach zabudowy, musi w pobliżu analizowanej działki występować podobna co do parametrów zabudowa.
Równie istotnym warunkiem, który musi być spełniony jest sprawdzenie czy teren dla którego chcemy otrzymać warunki zabudowy i zagospodarowania terenu nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 utrata mocy ustawy ust. 1.

Jak długo i kto wydaję decyzję o warunkach zabudowy ?
Decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta i musi być ona uzgodniona z odpowiednimi organami, min. zarządem dróg i konserwatorem zabytków.
Czas oczekiwania może być uzależniony od nie tylko samego organu wydającego decyzję, ale również od właścicieli sąsiednich działek, którzy otrzymują zawiadomienie listownie o wszczęciu postępowania. Standardowo jest to okres około 3 miesięcy, a w przypadku zawieszenia przez urząd postepowania, które jest spowodowane np.: przygotowaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego to może cały proces wydłużyć się i trwać 9 miesięcy.

Co zawiera dokument decyzji o warunkach zabudowy ?
Wniosek o warunkach zabudowy, który wzór można pobrać ze stron urzędowych i po jego złożeniu oraz uzyskaniu ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy działki, może sprawdzić co zawierają takie warunki.

Prawomocny dokument o warunkach zabudowy określa:
– czy i jaka planowana przez nas inwestycja jest dopuszczalna
– jaką wysokość możemy mieć budynek,
– określony procent zabudowy działki,
– rodzaj dachu i kąt nachyleni połaci dachu,
– jaką szerokość możemy mieć elewacji frontowej budynku,
– sposób zaopatrzenia domu w wodę, prąd i odprowadzenie ścieków,
– czy teren jest objęty szczegółowymi uregulowaniami wynikających z przepisów o ochronie środowiska, dziedzictwa kulturowego, ochronie gruntów rolnych i leśnych, przepisów przeciwpożarowych lub sanitarnych,

Kiedy gmina może wydać odmowną decyzję o warunkach zabudowy ?
Niezależnie czy to jest urząd gminy w Dopiewie czy inny organ wydający warunki zabudowy to nie otrzymamy pozytywnej decyzji kiedy działka nie będzie spełniała np.: „dobrego sąsiedztwa” lub teren nie jest wyłączony z produkcji leśnej lub rolniczej. Urząd nie wyda decyzji również w momencie kiedy nie będziemy mieli zapewnień gestorów sieci lub uzbrojenia działki w wymagane media.

Chcesz szybko otrzymać warunki zabudowy, a nie masz czasu na papierkowe sprawy lub masz znaki zapytania jak opracować wniosek o warunki zabudowy – zgłoś się do nas.

Tel.: 503 809 939

Cechuje nas doświadczenie oraz kompleksowo pomagamy w uzyskaniu warunków zabudowy.


zdjęcie
Adam Jasiński
biuro@aj.nieruchomosci.pl

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s