Raport o cenach działek budowlanych – grudzień 2016

Warszawa niezmiennie wycenia swoje działki pod budowę domu najdrożej, windując przy okazji średnią stawkę dla całego województwa. Ponad 700 zł/mkw. w stolicy to już wieloletni standard. Pozostałe miasta pozostają wciąż dużo tańsze. Na ile wyceniano działki budowlane w listopadzie w innych częściach kraju?

Najdroższym regionem pod względem cen działek budowlanych jest województwo mazowieckie, ze swoją stolicą na czele. Średnia stawka za 1 mkw. parceli skalkulowana na podstawie ofert sprzedaży z listopada wyniosła 183 zł, a w przypadku samej Warszawy ponad 4 razy więcej – 734,80 zł. Ceny choć są wysokie, to wahania w relacji miesiąc do miesiąca są w tym przypadku znikome – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis ogłoszeń z rynku nieruchomości Otodom.pl.

daefaa8d6ebb60-645-710-0-0-645-710.png

Ceny działek budowlanych w województwach

Analizując średnie stawki dla całych województw poza Mazowieckiem, powyżej 100 zł za 1 mkw. oczekiwano także w województwie pomorskim (139,8 zł) i małopolskim (101,6 zł). Różnice są jednak duże, bo na terenach pod Krakowem oferenci wyceniają swoje działki budowlane ok. 80 000 zł taniej w przypadku powierzchni wynoszącej 10 arów.

Niewiele taniej jest także w regionie aglomeracji śląskiej – średnia stawka wpisywana w ogłoszeniach wyniosła tu 94,8 zł/mkw. w listopadzie. Granicę 90 zł/mkw. przekroczyły także ceny w Wielkopolskiem – 90,7 zł/mkw.

Najtańsze były pod tym względem województwa: lubuskie i podkarpackie. Przeciętne oczekiwania cenowe nie były większe niż 50 zł/mkw. i wyniosły odpowiednio 49,2 zł/mkw. w Lubuskiem i 46,6 zł/mkw. w Podkarpackiem. W ostatnim przypadku odnotowano największy spadek cen na tle województw – 9 proc. Największy wzrost wystąpił z kolei w Łódzkiem – 5 proc. W pozostałych województwach wahania cen nie przekroczyły 3 proc.

Ceny działek budowlanych w miastach wojewódzkich

Większe korekty cen wystąpiły nieco liczniej w przypadku działek budowlanych położonych w granicach miast wojewódzkich. W Opolu średnia cena ofertowa podskoczyła o 7 proc. w relacji miesiąc do miesiąca, a w Gdańsku i Gorzowie Wielkopolskim o 4 proc. Największe wahania w dół pojawiły się natomiast we Wrocławiu (6 proc.) i Bydgoszczy (5 proc.).

Poza najdroższą Warszawą z ceną przekraczającą 730 zł/mkw., kolejne stawki dla miast prezentują znacznie niższy poziom. Kolejne miejsca wśród najdroższych zajmują: Poznań (399,4 zł/mkw.), Gdańsk (392,7 zł/mkw.), Kraków (389,5 zł/mkw.) i Wrocław (314,7 zł/mkw.). W kolejnych pięciu stawki przekroczyły granicę 200 zł/mkw. – tyle oczekiwali sprzedawcy z Katowic, Lublina, Białegostoku, Łodzi i Szczecina.

Tylko w jednej lokalizacji średnia cena była niższa niż 100 zł/mkw. Najtańszym miastem w zestawieniu niezmiennie jest Gorzów Wielkopolski – w listopadzie stawki z ogłoszeń wyniosły średnio 76,6 zł/mkw.

Mateusz Gawin

żródło: Bankier.pl

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s