Jak zmienić oznaczenie działki z „R” na „Bp” ?

W trakcie podejmowania decyzji o zakupie gruntu lub będąc już u notariusza, klienci z wielkim przerażeniem w oczach spoglądają na dokument o magicznej nazwie „wypis i wyrys” działki i zadają pytanie dlaczego w wypisie i wyrysie ich przyszłej działki budowlanej jest w rubryce „opis użytków”  i „oznaczenie użytków”„rola V klasa” ? Przecież kupujemy działkę budowlaną!!!

zmiana_sposobu_użytkowania

Każda działka, która ma charakter budowlany uzyskała taki status na dwa sposoby. Pierwszy z chwilą otrzymania prawomocnej, ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy lub drugi sposób poprzez uchwalenie na danym terenie planu zagospodarowania przestrzennego.  Zatem pomimo oznaczenia w „wypisie i wyrysie” lub w księdze wieczystej, działka posiadająca charakter budowlany może zmienić status w w/w dokumentach z chwilą zgłoszenia do odpowiedniego urzędu zmiany sposobu użytkowania np: od momentu kiedy rozpoczniemy budowę domu – na „Bp” (zurbanizowane tereny niezabudowane lub w trakcie zabudowy), a w momencie zakończenia budowy – na „B” (tereny mieszkaniowe).

ETAPY ZMIANY SPOSOBU UŻYTKOWANIA DZIAŁKI 

Jeżeli jesteśmy już właścicielem działki o charakterze budowlanym oraz chcemy ruszyć z budową domu to w pierwszej kolejności należy wystąpić z wnioskiem do urzędu o pozwolenie na budowę, a następnie możemy wnioskować w ewidencji gruntów o zmianie sposobu użytkowania gruntu oraz oznaczenia z R na Bp.

Masz na oku działkę i zastanawiasz się w jaki sposób i czy w ogóle można ją przekształcić? Skontaktuj się ze mną. Możesz zaoszczędzić sobie sporo czasu i stresu.

Adam Jasiński tel.:503809939

zdjęcie

Reklama

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s